Work-life balance

Objavte zmysel vášho života – tým začnite

Žijeme vo svete, ktorému prestávame rozumieť. Niekedy máme pocit, že už nerozumieme ani sami sebe. Neveríme už ani svojim myšlienkam, snom, schopnostiam. Utápame sa v minulosti a túžime po krajšej budúcnosti.
Možno ste sa už mnohí zamysleli nad podstatou vášho života. A možno len tak prežívate zo dňa na deň a hľadáte svoj zmysel, ktorý sa ešte neukázal.

Zmyslom vášho života ste vy vo svojej podstate

Viete čo je v živote najbizarnejšie? Že ten zmysel máte v sebe každú sekundu. Zmyslom vášho života ste vy vo svojej podstate. Čím skôr to pochopíte, tým skôr si začnete užívať skutočne všetko.
Jednoduchšie pristúpite k problémom všedných dní a vo všetkom, i v tom, čo by sa vám nemuselo diať, budete hľadať pochopenie a prijatie.

Dalajláma kedysi povedal:

„Najviac ma prekvapuje ľudská podstata. Pretože človek obetuje svoje zdravie, aby zarobil peniaze. Potom obetuje peniaze na prinavrátenie svojho zdravia. A potom sa tak veľmi zaoberá budúcnosťou, že sa neteší z prítomnosti. Výsledkom je, že nežije ani v prítomnosti, ani v budúcnosti. Žije, ako keby nikdy nemal zomrieť a potom zomrie, ako keby nikdy nežil“.

Znie to ako začarovaný kruh. A aj to tak vo veľa prípadoch je. Presne takto mnohí mrhajú svojim životom, príležitosťami, láskou. Neustále sa za niečím ženieme, túžime po lepšom, po inom. Ľudská myseľ je večne nespokojná potorka.

Pritom stačí tak málo. Zastaviť sa a uvedomiť si, že ste. Zavďačiť sa a ponoriť sa do prítomného okamihu a jeho maximálneho prežívania. Nachádzať vo svojich skutkoch, hodnotách, vzťahoch, vo svete len to pozitívne. Byť vďačný, za to že môžem žiť.

Všetko čo k životu potrebujeme má nevyčísliteľnú hodnotu. Možno preto sa to nedá kúpiť. Vzduch, ktorý dýchame, pramenitá voda, ktorú pijeme, láska, ktorú cítime, spánok, ktorý si môžeme dopriať každý deň. Naše šťastie, zdravie, ani radosť sa kúpiť nedajú. Napriek tomu lipneme na uspokojovaní vlastných potrieb “hodnotnými” vecami, resp. tým kvalitným, úžasným materiálnym svetom okolo nás. 

Istý príbeh hovorí o úspešnom manažérovi, ktorý si prišiel oddýchnuť počas dovolenky k moru. Raz natrafil na miestneho rybára, ktorý popíjal drink so svojimi priateľmi blízko pláže. Manažér neváhal a snažil sa mu poradiť.

  • Manažér: „Vidím, že ti rybárčenie ide od ruky. Ak by si si kúpil viac lodí, mohol by si zamestnať niekoľko ďalších rybárov, byť úspešný.“
  • Rybár sa na neho pozrel a opýtal sa: “Čo by som z toho mal?”
  • Manažér: “Mohol by si si zarobiť dostatok peňazí na to, aby si si mohol neskôr vychutnať život a užívať si.”
  • Rybár mu na to odpovedal: “Veď presne to, robím aj teraz.”

Tento krátky príbeh ilustruje naše zmýšľanie. Pascu, do ktorej sme sa v spleti povinností a uponáhľanej doby dostali. Niekedy sa zdá, že zmyslom našich životov je len práca a zarábanie peňazí. Sme v podstate ako otroci našich životov – len si to neuvedomujeme.

Dalajlámov citát pripomína ešte jeden citát, ktorý výstižne vypovedá o stave našej spoločnosti.

„Len sa na nás pozrite! Všetko je naopak, všetko je hore nohami. Lekári ničia zdravie, právnici ničia spravodlivosť, psychiatri ničia myseľ, vedci ničia pravdu, najvýznamnejšie médiá ničia informácie, náboženstvá ničia duchovno a vlády ničia slobodu“, – Michael Elner.

Dobrá správa je, že nikdy nie je neskoro zmeniť svoj život.

Uvoľnite miesto novému vo vašich životoch, tým že sa zbavíte niečoho starého. Nemyslím teraz nič hmotné. Na začiatok bude úplne postačovať, ak sa zbavíte posudzovania, strachu, a vlastných deštruktívnych úsudkov. 

Želám vám skutočné šťastie. Nosíme ho v sebe.